Historia

Historia wągrowieckiego sportu i obiektów sportowych jest bardzo obszerna i ciekawa. Na przestrzeni lat infrastruktura sportowa systematycznie była modernizowana. To właśnie na boisku przy ulicy Kościuszki 59 już przed wojną trenowała kadra piłkarska Polski, która przygotowywała się do Mistrzostw Świata w 1938 r. Po II wojnie światowej, po wyzwoleniu z okupacji nastąpiła prawdziwa eksplozja motocyklowych pasji zawodników, działaczy i kibiców w bardzo wielu miastach regionu. Między innymi także w Wągrowcu, gdzie powstał KS Gwardia. Rozpoczęto modernizację stadionu. Przebudowana została trybuna i bieżnia żużlowa celem organizowania zawodów żużlowych. Przez wiele lat gospodarzem i zarządcą obiektu był klub Nielba Wągrowiec.

W 1970 r. na bazie istniejącego kąpieliska miejskiego oraz istniejących boisk powstał Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku.

W 1971 r. do użytkowania oddany został pawilon sportowy, w którym do dziś znajdują się biura, restauracja oraz miejsca noclegowe. Powiatowy Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki działający przy Prezydium Powiatowej Rady Nadzorczej w Wągrowcu w kolejnych latach przeprowadzał remonty obiektów sportowych. Przebudowane zostało boisko asfaltowe do piłki ręcznej, zmodernizowane zostały korty oraz zbudowane zostało pole namiotowe.

W 1975 roku POSTiW przekształcony został w Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Następnie w latach 1977-1981 OSiR był oddziałem Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pile. W tych latach zbudowana została hala sportowa.

Po likwidacji WOSiR z dniem 1 stycznia 1982 r. Ośrodek ponownie stał się autonomiczny. Odbywały się imprezy sportowe takie jak Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej federacji „Kolejarz”; turnieje piłki nożnej z udziałem drużyn Belgi, Niemiec i Rosji.

W 1989 r. odbył się finał Mistrzostw Pucharu Polski w Piłce Ręcznej juniorów. W 1996 r. miały miejsce Mistrzostwa Polski w Gimnastyce Artystycznej Juniorek; w kolejnych latach odbywały się ogólnopolskie wyścigi kolarskie, liczne spartakiady lekkoatletyczne młodzieży, mecze piłki ręcznej, nożnej, mecze siatkówki, zawody łucznicze.

W 2006 r. nastąpiła modernizacja stadionu. Wymienione zostały między innymi stare drewniane ławki na plastikowe siedziska, przebudowany został budynek klubowy wraz z zapleczem socjalnym i salą konferencyjną, wymienione zostało ogrodzenie wokół stadionu. W kolejnych latach dobudowana została metalowa klatka dla kibiców gości, zlikwidowano bieżnię żużlową i wyłożono ją murawą przybliżając w ten sposób całą płytę boiska w kierunku trybun.

W 2010r. w ramach projektu Urząd Miejski przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji przeprowadził działania pod kątem rozwoju turystyki sportowo – rekreacyjnej, poprzez remont boiska sportowego oraz modernizację kąpieliska miejskiego w Wągrowcu. Wykonany został stadion lekkoatletyczny: z bieżnią okólną czterotorową o dystansie 400 m wraz z sześciotorową prostą o dystansie 100 i 110m, o nawierzchni poliuretanowej, z areną lekkoatletyczną w niepełnym programie lekkoatletycznym, o nawierzchni poliuretanowej i z trawy naturalnej, boiskiem piłkarskim z trawy syntetycznej, z wyposażeniem sportowym, z nowym drenażem i ogrodzeniem wokół obejścia. Modernizacja kąpieliska miejskiego obejmowała m. in.: wymianę podbudowy i nawierzchni pomostów drewnianych, wymianę na nowe balustrad stalowych oraz naprawę nabrzeży.

Do roku 2010 Ośrodek funkcjonował jak zakład budżetowy. Od 1 stycznia 2011 r. Ośrodek Sportu i Rekreacji przekształcony został w jednostkę budżetową i w formie prawnej funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Aktualności